Montessori seminar za svojce oseb, obolelih za demenco

Ljudje z demenco so še vedno prevečkrat odrinjeni na rob družbe. Tja se, zaradi izgube nekaterih spretnosti, sposobnosti in veščin, umikajo tudi sami. Hkrati družba na izzive, ki jih prinaša demenca, še vedno gleda z zadržanostjo, stigmo in naučeno nemočjo. Tako se med enimi in drugimi prepad z vsakim novim dnem poglablja in širi. Konkretne predloge za premoščanje teh razlik pa je težko najti, saj je vsak posameznik svet zase in ena rešitev ni primerna za vse. Cameron J. Camp je pedagogiko montessori prilagodil za delo s starejšimi in osebami z demenco. Ta pristop gradi na spoštovanju, dostojanstvu, enakovrednosti, samostojnosti, proceduralnem spominu, tehniki odloženega priklica, vključenosti, ohranjenih spretnostih, sposobnostih in veščinah ter dejstvu, da se z demenco da dobro živeti.

Metoda montessori za starejše in osebe z demenco (Montessori Inspired Lifestyle: Dementia Programming) je izrazito praktična in prinaša konkretne rešitve, ki izhajajo iz posameznikove življenjske zgodbe ter spretnosti, sposobnosti in veščin, ki so še ohranjene.

V nadaljevanju vas vabimo na izobraževanja, ki jih pripravljamo za splošno javnost, torej za vse, ki se doma ali v svojem okolju srečujete z osebami, obolelimi za demenco. V okviru izobraževalnega programa pa organiziramo tudi strokovne seminarje seminarje za ustanove, javne uslužbence, člane nevladnih organizacij, vodstvene kadre. Več o programih si lahko preberete na naši spletni strani: www.jozef.si

Seminar za svojce oseb, obolelih za demenco

Da posameznik z demenco lahko živi v domačem okolju je cilj vladnih strategij in projekta dolgotrajne oskrbe. Hkrati pa predstavlja izziv ne samo za obolelega, temveč tudi za svojce, ki so nemalokrat prepuščeni samim sebi. Dobronamerni nasveti so vedno dobrodošli, vendar redko delujejo, ker je vsak človek zase svet – s svojo zgodbo, spretnostmi, sposobnostmi, veščinami, dosežki, lepimi in slabimi zgodbami. Zato morajo biti ukrepi, ki naj delujejo, individualno dogovorjeni in pripravljeni.

Ciljne skupine
Seminar je namenjen svojcem oseb z demenco. Vsebine in cilji
Svojci so tisti, ki pri poslabšanju stanja svojih ostarelih sorodnikov prvi skrbijo zanje. Z napredovanjem bolezni ali pešanjem se potrebe in stiske večajo. Na seminarjih bi želeli prisluhniti svojcem ter pomagati pri reševanju njihovih stisk in zagat po načelih metode montessori.

Cilji seminarja so:
– spoznati metodo montessori in njeno praktično uporabo;
– spoznati osnove priprave montessori predlogov, namigov in pripomočkov;
– izmenjati izkušnje;
– pomagati pri iskanju rešitev za individualne izzive.

Časovni obseg seminarja
V letu 2024/2025 bo izvedenih 6 srečanj za svojce po 2 pedagoški uri.

Predavateljica
Sara Črepinšek, dipl. delovna terapevtka, inštruktorica metode montessori za starejše in osebe z demenco (Montessori Inspired Lifestyle).

Termini:
Torek, 17. 9. 2024, 19:00 – 20:30
Torek, 19. 11. 2024, 19:00 – 20:30
Torek, 14. 1. 2025, 19:00 – 20:30
Torek, 15. 4. 2025, 19:00 – 20:30
Torek, 23. 9. 2025, 19:00 – 20:30
Torek, 18. 11. 2025, 19:00 – 20:30

Velikost skupine
Do 20 oseb.

Srečanja so brezplačna – dobrodošli!

Deli.