»KAKORKOLI, A ČAS NAM ŠE VEDNO PRINAŠA NOVE IZZIVE«
Letni misijon v Domu sv. Jožef ob štiristoletnici Misijonske družbe Pred nami je sklop razmišljanj ob perečih stvareh sodobnega časa, ki so potrebne odziva in obravnave in je to nujno, glede na stanje duha v današnjem času, storiti najprej. Vse to je že oznanjevanje, da bi nato lahko nadaljevali z verodostojno kulturo in krščanskimi vrednotami. Podobno kot pri človeku, ki mora biti najprej človek in nato vse drugo in tudi kristjan. Razmišljanja se bodo zvrstila v jesenskih in pomladanskih mesecih ob četrtkih na vsakih štirinajst dni. Zanje bi si vzeli dovolj časa. Gost večera pripravi približno enourno razmišljanje, čemur nato sledi približno 45-minutni pogovor z gostom, ki ga vsakokrat vodi vizitator lazaristov, prof. dr. Robert Petkovšek, ali pa profesor in publicist dr. Aleš Maver. Ob koncu je priložnost še za kakšno kratko vprašanje udeležencev.
Razmišljanja s pogovorom bomo nato objavili na domači strani Doma sv. Jožef teden dni po dogodku, kjer bodo ostala dostopna vse leto. Ob koncu programskega leta bomo razmišljanja strnili še v knjigi in tako dogodku dali trajnejše in širše sporočilo ob našem jubileju.
8. razmišljanje:
»Je poslovnežu in podjetniku danes še moč ohraniti dostojanstvo?«
Kapital in imetje so si v zgodovini različne tudi zelo ugledne družine in posamezniki ustvarjali počasi in z zvestim in zavzetim delom ter skrbnostjo. Te norme, kot da danes ne veljajo več, saj se zdi, kot da je treba priti do imetja po čim krajši poti, čim hitreje in s čim manj truda. Je to sploh možno ali so pri tem potrebne špekulacije in so te danes pri ustvarjanju temeljne? Če, potem smo izgubili ugled in dostojanstvo ljudje, ki se gibljemo v tem svetu. Kje smo?
Termin: četrtek, 13. marca 2025, ob 19.00
Gost: poslovnež Ivo Boscarol
PREDAVANJE BOMO IZVEDLI
V KARDINALOVI DVORANI
DOBRODOŠLI!

V sklopu letnega misijona pripravljamo še razmišljanja:
»Bi se dalo s krščanskimi vrednotami še kaj narediti v javnosti in politiki?«
Cerkev je že dolgo vedno znova tarča napadov in omalovaževanj njene sodobnosti, danes tako zelo, kot morda še nikoli in je to postalo že moda. Žal enako velja tudi za krščanske vrednote, kar je še bolj boleče in pereče, saj se jih sodobni svet izogiba, kjer se da in kolikor se da. Zanje v sodobni stvarnosti ni več mesta. A kaj je stopilo na njihovo mesto, če sploh kaj? Morda so si ustvarile tolikšno osovraženost prav zaradi svoje resničnosti in verodostojnosti.
Termin: četrtek, 27. marca 2025, ob 19.00
Gost: prof. dr. Ivan Štuhec
»Ali ima novinarstvo, kot smo ga poznali doslej, še prihodnost in kdo oblikuje javno mnenje?«
Javno mnenje je bilo skozi vso zgodovino izjemno pomembno in tisti, ki ga je oblikoval, je imel dejansko moč in oblast. In tako je tudi danes. Zato je oblikovalec javnega mnenja rad tudi skrit ali prikrit. Novinarstvo ima pri tem zagotovo pomembno vlogo. Je ta vloga tudi odločilna? Zdi se, da je na področju prava, politike, morale, gospodarstva in še na drugih področij res novinarstvo vzelo stvari v svoje roke. Vprašanje pa je, koliko je to še novinarstvo in koliko le nek vzvod moči za uveljavljanje nekih interesov
Termin: četrtek, 10. aprila 2025, ob 19.00
Gostja: urednica dr. Rosvita Pesek
»Koliko in kaj je še ostalo od celostnega pogleda na svet in življenje?«
Vedenje se je zagotovo skozi zgodovino izredno razširilo, zato bi danes težko pričakovali od koga, da bo razmišljal tako široko in globoko, kot so to zmogli veliki liki naše zgodovine – Michelangelo, da Vinci, Galilej, Tesla, Kopernik, Sokrat, Aristotel, Hipokrat in mnogi drugi. Vendar je prav njihova in njim podobnih širina bila tista, ki je vodila svet v prihodnost. Danes imamo občutek, da takih likov ni več. Morda se nam le zdi in so še, a v ospredje pa nam veliko bolj prihaja množica različnih strokovnjakov na posameznih področjih, brez občutka za celoto. Takšno postaja tudi razmišljanje sodobnega človeka, ozko in s plašilkami na obrazu, ki se počasi zožuje le še na oseben interes.
Termin: četrtek, 24. aprila 2025, ob 19.00
Gostja: publicistka Alenka Puhar
»Je pravo še temelj stvarnosti ali ujetnik samega sebe?«
Temeljno je vedno preprosto, enovito in ni razvpito. Takšne so svetopisemske zapovedi, takšna je postava ljubezni pri Kristusu. Človeško pravo potrebuje več besed in zraven pojasnila. To je bilo v zgodovini sorazmerno jasno in enostavno, sčasoma pa se je začelo širiti in danes bi lahko rekli celo bohotiti. Prišli smo v čas, ko mora biti vse opredeljeno. Vendar, bolj ko hočemo to doseči, več nam ostaja neopredeljenega in izmuzljivega. Kje je pravo danes, kam bo krenilo?
Termin: četrtek, 8. maja 2025, ob 19.00
Gost: Ustavni sodnik, ddr. Klemen Jaklič
»Nam v zdravstvu gre za prestiž ali za človeka?«
Velike dejavnosti države in družbe kot so infrastruktura, zdravstvo in podobno so zagotovo tudi velike odgovornosti. Žal pa tolikokrat tudi priložnosti za izkoriščanje javnega denarja in nabiranje kapitala za osebne interese. Parola, da mora biti vse javno, je žal največkrat klic apetitov odločujočih in tako ali drugače močnih po manipulacijah. Tudi razpravljanje o javnem in zasebnem zdravstvu je huda manipulacija določenih interesov ter zavajanje javnosti. Eno je javno in zasebno, drugo pa je mreža javnega zdravstva, ki je še kako dobrodošla, kot uzda tistemu, javnemu, ki bi želel imeti primat in bi si nato krojil vse po lastnih apetitih. Tu je zlasti v želji po javnem žal predvsem interes posameznikov pri koritu in po njih želji izoblikovane javnosti.
Termin: četrtek, 22. maja 2025, ob 19.00
Gostja: Zdravnica, dr. Marjeta Zorc