Iz svojega otroštva se spomnim, da so bile na polici v trgovini tri različne čokolade. In tega kako sem hrepenela po “prešvercani” Milki. Danes med vsemi različnimi komaj najdem tisto, ki jo imajo radi otroci. K temu dobro dene tudi misel moža, ki pravi, da nas večja izbira ne osvobaja. In da smo zaradi nje kvečjemu še bolj nesrečni. Izbira v mladosti je bila preprosta. Med tremi čokoladami se je bilo lažje odločiti, kot med vsemi stotimi, ki jih danes gledam.
Kadar smo pri demenci govorili o izbiri, sem vedno slišala – nikakor! Odločanje naj bi človeka z demenco le spravilo v stisko. Stvari pa niso črno bele. Občutek, da lahko odločamo o sebi in svojem življenju, nas opolnomoči. Kadar osebi z demenco ponudimo na izbiro dve različni majici, izbira ne bo tako težka, kot pa če jo povabimo pred omaro in sprašujemo kaj bi oblekli. Kadar sta tudi dve možnosti preveč, vprašamo: “Bi danes obleki to majico?” in tudi to je izbira, saj lahko reče ne. Zgodilo se mi je že, da je gospa želela povsem nekaj tretjega, kar sploh nisem imela v roki!
Je pomembno kaj se meni zdi, da gre lepo skupaj? Ljudje imajo različne okuse in prav je, da spoštujemo mnenje tistega, ki bo izbrano tudi oblekel. V tem primeru lahko povprašamo v smislu: “Kaj pravite, katera majica bolj paše k tem hlačam?”. Vsaka izbira je ODLIČNA izbira, ne glede na to kaj se nam zdi. Pomembno je zadovoljstvo posameznika pred nami. Tu naše mnenje pač ni v prvem planu.
Včasih naletim na zanimivo dilemo. Tudi če je oblačilo nekoliko zamazano, je nekateri še ne bi dali prati, kar pa ne pomeni nujno malomarnosti. V današnji družbi se preoblačimo kar naprej in ne samo takrat, ko se oblačilo umaže. Nekateri celo po večkrat na dan. Kako pa je bilo s tem pri naših dedkih in babicah? Sama se babice spomnim po izredni skrbi za oblačila, skromnosti in predvsem ni se pralo kar naprej in za vsako malenkost. Vodo iz pralnega stroja je imela speljano v kopalno kad, od koder jo je zajemala in tako splakovala stranišče! In to je bila njena izbira. Življenje si je organizirala tako, kot se je njej zdelo prav.
Življenje v domu je nekoliko drugačno, vendar kljub temu lahko ljudem ponudimo izbiro. Od oblačil, hrane, pijače do tega ali si želijo na dejavnosti ali ne, kakšne dejavnosti bi želeli obiskati, kaj jih pritegne. Pomislimo o čem vse se odločamo namesto njih. Prihodnjič pa poskusimo ponuditi izbiro njim.
Sara